- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
След като в края на май компанията ManpowerGroup установи какви таланти се търсят най-много на трудовия пазар, сега специализираната HR организация публикува и най-новото си обзорно изследване за заетостта, според което за второ поредно тримесечие търсещите работа в България ще могат да се възползват от оптимистичната среда за наемане на служители. Според проучването, което според Manpower България включва 752 български работодатели, най-големите възможности за заетост през следващото тримесечие ще бъдат предложени от публичния и социален сектор, както и от сектора на ресторантьорството и хотелиерството. Работодателите от сектор „Производство" и „Финансови и бизнес услуги" също предвиждат стабилен темп на наемане на служители през третото тримесечие, твърдят още от компанията.
Изследването на Manpower показва, че, като цяло, темпът на наемане на служители през третото тримесечие ще е подобен на този от предишното тримесечие, като 24 % от работодателите споделят, че планират да увеличат работната си сила, докато 10 % планират да я намалят. Така общият показател на нетния обзор на заетоста в страната е +14% (24%-10%).
Според въпросното проучване, 36 % от работодателите от публичния и социален сектор, който включва образователни и обучителни фирми, листвани на борсата компании, здравни организации и др., планират да наемат служители през следващите три месеца на 2011 г., а само 7% планират намаление на работната сила. Така нетният обзор на заетостта в сектора е +29%. Прогнозите на сектора на ресторантьорството и хотелиерството също са обнадеждаващи, като работодателите отчитат нетен обзор на заетостта от +22%.
Търсещите работа в Пловдивския регион ще могат да се възползват най-много от плановете на работодателите за наемане на служители, отбелязват още от Manpower България. Близо трима на всеки 10 работодатели там планира да увеличи работната си сила през периода юли-септември и тяхната прогноза е представена от стабилните +21 процента.
„Две последователни тримесечия на положителни индикатори за наемане на служители от страна на работодателите от различни сектори, включително строителство и минно дело, предполагат, че може би достигаме повратна точка и изплуваме от една предизвикателна за търсещите работа среда на заетостта", коментира резултатите Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватска.
„Много държави вече продължиха напред и заявиха официално, че са излезли от кризата", добавя специалистката. „Ако България иска да е част от това възстановяване, изключително важно е временната заетост, която осигурява както създаване на нови работни места, така и бизнес растеж, да бъде приета с отворени обятия от бизнеса и правителството. Една добре управлявана, допълнителна и гъвкава работна сила наистина ще бъде безопасен и благоразумен избор за много бизнес организации, докато излизат от тази рецесия."
Прогнозите за наемане на служители в региона на Европа, Близкия изток и Африка остават смесени, като 17 държави от всички 21 страни, включени в изследването, очакват положителни дейности, свързани с наемането на служители. Нетният обзор на заетостта се подобрява в 13 държави в сравнение както с предишните три месеца, така и със същия период през миналата година. Подобно на миналото тримесечие най-силните планове за наемане на служители сред източноевропейските държави са отчетени в Турция, Румъния, България и Полша, а най-слабите – в Испания, Гърция и Италия. Секторът на производството изпъква значително, като резултатите показват, че набира сили в Европа – намеренията за наемане на служители се подобряват в 16 от 20-те държави в сравнение с миналата година.
Свободно достъпно копие на цялото глобално Обзорно изследване на Manpower за заетостта за третото тримесечие на 2011 г. може да се намери в "Изследователския център" на официалния сайт на ManpowerGroup, а секцията за България на роден език е достъпна за сваляне (в PDF формет) ето от тук.