Владимир Георгиев
Как да научим децата си да използват Интернет безопасно? Това е въпрос, пред който е изправен всеки родител в днешно време. В съвремието ни децата се научават да използват базовите функции на смартфони и таблети още преди да могат да говорят. А още преди възрастта им да е двуцифрено число, започват да боравят с техниката по начини, необясними за родителите. Подрастващите знаят, че Интернет е магическо място, способно да отговаря на всякакви странни въпроси; да предоставя шаблони за отпечатването и оцветяването на всяко съществуващо животно; да дава достъп до неограничено количество забавни и музикални клипове; да буди интерес с толкова много игри.
Това, което не знаят, е какво представляват вирусите, онлайн собствеността, фишингът, етикетът сред социалните мрежи, както и, общо взето, всичко, свързано с Интернет сигурността и проблемите, до които водят тези неща. Запознаването и обучаването на децата по темата е едно от големите предизвикателства на дигиталната епоха, особено в закостеняло постсоц общество като нашето. За всеобща радост не е необходимо да измисляме топлата вода, при положение че експертите по Интернет сигурността, от които зависи цяла индустрия, също имат деца.
Прочетете още: Най-полезните приложения за следене на... тийнейджъра
Съветите, които дават тези хора на собствените си хлапета, очевидно са най-адекватните и значимите. Затова и подбрахме мненията по въпроса "Как да научим децата си да са в безопасност онлайн?" на редица експерти по Интернет сигурност, представители на най-големите компании в бранша.
Дискутирайте онлайн сигурността от най-ранна възраст
Дейвид Ем, старши изследовател по сигурността в Kaspersky Lab
Едно от най-важните неща, които трябва да разберат родителите, е, че трябва да започнат дискусията на тема онлайн сигурност с децата си от момента, в който съзнателно стартират Интернет. Те може да ползват компютъра заедно с вас, наместо самостоятелно, което е добра предпоставка за идеята, че онлайн светът е паралел на реалния свят, но и в двата (свята) има неща като безопасно и опасно.
Колкото повече растат и разбират, толкова повече информация за опасностите и защитата им споделяйте. Например въведете ги в основите на онлайн акаунтите чрез игри като Club Penguin или Moshi Monsters. Нека си измислят потребителско име и парола, а след това им обяснете защо са нужни, защо трябва да се пазят в тайна и до какво може да доведе лекомислието.
Ако не бихте го направили на живо – не го правете онлайн
Шилаг МакМанус, адвокат по онлайн сигурност в Symantec
В реалния свят бихте ли отишли до напълно непознат, започвайки разговор? Бихте ли се държали лошо с приятели или непознати на публично място? Това, че се чувствате защитени от очевидната дистанция между вас и човека, с когото общувате онлайн, не означава, че онлайн не е част от реалния свят.
Подрастващите трябва да разберат, че всичко, което правят в уебпространството, оставя следи и тези следи могат да доведат до последствия в бъдеще. В днешно време много компании имат практика да проверяват кандидатите за работа онлайн и тази практика ще се запази и дори развие.
Често питам младите членове на семейството каква информация споделят онлайн. Понякога им правя номера, за да ги държа нащрек – от една страна, е забавно, от друга, стават по-мнителни и отговорни за личните си данни и дейността, която извършват в уеб.
Родителят не трябва да се превръща във враг
Йеспер Крохе, старши консултант по сигурността в Sentor
Да създаваш и напомняш правилата е лесно. Трудното е, да отделиш време и внимание, за да ги обясниш, а след това и да наблюдаваш изпълнението им. Но може би най-трудната част е да не се превръщаш във враг на собствените си деца. Разбира се, подходът е изцяло субективен, но неминуемо малчуганите ще започнат да крият какво правят онлайн. В тези моменти е голямото изпитание на доверието между родителското тяло и детето. Свободата на действие (била тя и илюзия в някои случаи) е ключът към разбирателството. Прекомерното покровителство ще се отрази в тийнейджърската възраст, когато започнат да са социално активни и със самочувствието на потребители ветерани.
Бъдете част от социалната мрежа
Трейси Хулвър, старши специалист по идентификацията във Verizon
Уверете се, че децата ви единствено контактуват и приемат за приятели хора, които познават. За подрастващите броят на приятелите е като състезание, което трябва да спечелят – колкото повече, толкова по-добре. Моят съвет е да станете част от социалната им мрежа. Вие като родител трябва да имате и виртуално, и реално приятелство с подрастващите. Те вероятно ще противоречат, но можете да поставите колкото условия пожелаете – достъпът до социалните мрежи е мощно средство за манипулация.
Ако не ви допада подобен подход, то поне имайте грижата да знаете какво инсталират и ползват като софтуер и мобилни приложения.
Образовайте себе си, не само децата
Франсоа Амигорена, изпълнителен директор в отдел софтуер в IS Decisions
Първо правило по отношение на онлайн сигурността – образовай, образовай, образовай. Не разчитайте някой друг да казва на детето ви как да се справя с онлайн проблемите. Независимо от познанията ви, отделете време и научете нещо ново. Не забравяйте, че децата много лесно губят интерес – за да попият материала бързо, потърсете графични материали като уебкомикси, които да обяснят това, което имате предвид.
Обсъждайте темата за сигурността; споделяйте наученото от нови разработки и новини от бранша. ИТ секторът се развива със страхотни темпове и дори в училище лесно могат да бъдат подведени със стара информация.
Вие сте примерът за поведение
Амичай Шулман, старши сътрудник по мрежова сигурност в Imperva
Като родител на четири деца, параноик и човек от сферата на сигурността мога да заявя, че неуспехът е задължителен. Няма как ние възрастните, постоянно да ставаме жертви на кибератаки и да очакваме, че децата ни няма да направят грешка или че ние самите няма да ги подведем. Това, което може да направи един родител, е да наложи себе си като ултимативен пример за поведение, що се отнася до неща като онлайн етикеция, менажиране на акаунти, поддръжка на дадена система и прочее. Също така не очаквайте, че децата ви ще се държат много по-различно онлайн, отколкото в реалния свят. Затова и когато трябва да обясните нещо, наместо специфичната терминология, използвайте примери от живота. Какво са хакерите например? Престъпници, които вместо да влизат с взлом през прозореца, го правят през компютъра.
Нека имат участие в ъпдейтването и поддръжката на домашните системи
Нийл Такър, информационен и стратегически съветник в Websense
Всичко, което децата ми научават и правят на компютрите си, е под някаква форма свързано с киберсигурността. Опитвам се да обучавам двамата си синове (които са под 10-годишни) по такъв начин, че да разбират важността на безопасното сърфиране както у дома, така и в училище. Често им напомням, че сайтовете могат да ги пренасочват към други сайтове, без да го съзнават. Освен това взимат активно участие в свалянето и инсталирането на пачове и ъпдейти, за да разберат важността на това софтуерът да е актуален. В резултат малкият ми син може сам да сканира домашната мрежа и разбира разликата между операционна мрежа и софтуерно приложение. Той дори ми помага за идентифицирането на пролуки в системата. Баткото, от друга страна, е назначен за отговорник по актуализирането на софтуера – ако се прибера и последните ъпдейти вече са качени, получава допълнително време за ползване на лаптопа.