- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Денислав Славчев
Ако в материала за Sapphire Nitro R9 380, можем да започнем и да завършим с фразата " Видеокартата AMD Radeon R9-380 не е нищо друго, освен преименуван Radeon R9-285", то в настоящето ревю на AMD Radeon R9-390, може да отбележим, че това също е добре познатата ни графична карта AMD Radeon R9-290.
Елементи на силно удивление и разочарование нямаше при тестовете на Sapphire Nitro R9 390 8G, тъй като вече беше известна ситуацията с графичните адаптери от R9-300 серията на AMD, след нашия първи тест на неин представител - Saphire Tri-X Radeon R9 390X OC.
Да се очакват някакви иновации от новата архитектура може само в серията графични карти AMD Radeon R9-Fury. Всички графични платки от по-нисък ранг са все добре известни продукти, които сега, благодарение на пускането на новата серия R9-300 на AMD, са получили известни минорни подобрения (така да се каже "фейслифт"), за сметка на които имаме удължен жизнен цикъл на продукта, което носи добра печалба на компанията.
Прочетете още: Sapphire Radeon R9-380 Nitro Dual-X OC – нелошо геймърско оръжие
Ако погледнем хардуерните особености на Sapphire Nitro R9 390 8G, ще видим, че разликата с AMD R9-290 е единствено в тактовите честоти (което се е отразило в положителна посока на тестовите резултати) и размера на графичната памет. Други разлики няма, тъй като и двете видео карти са базирани на един и същ графичен чип - Hawaii (28 nm).