- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Много от възгледите на Маркс са спорни, но поне един от тях почти винаги (макар и с малки корекции) е в сила по отношение на Windows – количествените натрупвания (от приложения) водят до качествени изменения (на операционната система) … в смисъл, че в един момент последната просто престава да работи както трябва. Това, разбира се, е добре известно на повечето Windows потребители, които сигурно неведнъж са се чудили къде и защо изчезва мястото на системния им диск, дори когато вече са разчистили излишния софтуер.
Е, една от възможните причини за това неприятно стопяване на важното пространство на хард диска е фактът, че в Windows има една скрита системна директория, наречена Installer, в която с времето се натрупват всевъзможни инсталатори (msi файлове) и пачове (msp), нужни за деинсталирането или обновяването на приложенията.
Прочетете още: Как да ускорим оптимизирани за Intel програми на AMD процесори?
Тази папка не бива да се изтрива, тъй като програмите, използващи тези msi и msp файлове, няма да могат да се обновяват или деинсталират нормално без тях.
Проблемът е, че някои от тези файлове остават в директорията дори след като свързаните с тях програми са деинсталирани и изтрити от системата. Така с времето самата папка Installer може да набъбне до невроятни размери, достигащи няколко десетки гигабайти.
В същото време в Windows се поддържа актуален списък на всички все още нужни msi и msp файлове. Тук на помощ идва и функционалността на инструмента PatchCleaner, който сравнява въпросния списък със съдържанието на папката C:\Windows\Installer. Ако това сравнение открие остарели пачове или инсталатори, програмката предлага те да бъдат изтрити или преместени в друга папка, разположена на по-безобидно място.
Разбира се, както с всеки системен инструмент, препоръчително е преди използването на PatchCleaner да се направи точка за възстановяване, а като допълнителна мярка за сигурност е добре първоначално излишните файлове да не бъдат изтривани, а само преместени в друга папка. След като се убедите, че и без тях текущите приложения в Windows работят безпроблемно, вече можете да ги изтриете перманентно.
Ако смятате, че PatchCleaner може да ви свърши работа, можете да си свалите инструмента от неговия официален сайт или от даунлоуд секцията на CNet.