В днешно време на технологиите за 3D печат се възлагат големи надежди и това със сигурност не е напразно. В крайна сметка, с тяхна помощ може лесно, бързо и евтино да се създават всевъзможни неща – от пици, до огнестрелни оръжия и резервни части за автомобили и самолети. А след като миналата година в Китай отпечатаха на принтер цяла 5-етажна сграда, перспективите на технологията в строителството станаха направо необятни. А ето че тези дни се появи и ново доказателство за това – в Дубай беше открита първата в света офис-сграда, създадена с 3D принтер.
Въпросното здание носи съвсем уместното наименование “Офис на бъдещето” (Office of the Future) и е разположено в центъра на Дубай, точно до тамошния Международен финансов център. Тази уникална офис-постройка ще бъде временната щаб-квартира на организацията Фонд за бъдещето на Дубай (Dubai Future Foundation), който е и инициатор на проекта.
Прочетете още: Соларни прозорци – реална енергийна алтернатива
“Офисът на бъдещето” има площ от 250 м2 и е напечатан на специален 3D принтер с височина 6 метра, дължина 37 м. и ширина 12 м. За строителен материал е използвана и специална смес от цимент и неназовани добавки, внесени от САЩ.
Интересното е, че в строежа на тази постройка са участвали само 19 човека, повечето от които са работили по електрическата инсталация, телекомуникациите, водоснабдяването и климатизацията.
Използването на технология за 3D печат е позволило да се спестят 50% от разходите за труд в сравнение с традиционните начини за строителство на сграда с аналогични размери, твърди източника на информацията.
Важно е да се отбележи също, че 3D строителството на офис сградата е струвало $140 000, а изпълнението на проекта е отнело само 19 дни – с 50 до 70% по-малко в сравнение с времето за традиционно строителство на такова здание.
.Както отбелязва емирът на Дубай и премиер-министър на ОАЕ шейх Мохамед ибн Рашид Ал Мактум (Mohammed bin Rashid Al Maktoum), “Офисът на бъдещето” отлично демонстрира модерните начини за строителство и използване на технологии на бъдещето в ежедневието на днешния човек. Нима можем да добавим нещо повече?