- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Американският полупроводников гигант Qualcomm изглежда има амбициите да се превърне в новия Intel и по всичко личи, че няма намерение да пести средства за постигането на тази цел. Във всеки случай компанията се готви да плати внушителната сума от цели $47 млрд. за придобиването на работещата в същата област холандска фирма NXP Semiconductors.
Това съобщават от Qualcomm, като според официалната информация американският гигант ще плати, при това в брой, по $110 за всяка от акциите на NXP Semiconductor. Така се получава и общата сума от $47 млрд., което прави сделката не само най-голямата в историята на Qualcomm, но също и най-мащабната за цялата полупроводникова индустрия досега. А целта на американския полупроводников производител с тази сделка е да укрепи позициите си в сегментите на мобилните разплащания, автомобилната електроника и IoT.
Прочетете още: $26,2 млрд. – толкова плаща Microsoft за поглъщането на LinkedIn
Самата NXP Semiconductor също се занимава с разработка и производство на чипове за смартфони, като една голяма част от нейната продукция са чипове за NFC разплащания и копроцесори за проследяване на движенията в iPhone. Освен това холандската компания произвежда различни чипове за автомобилния отрасъл, разработва решения в сферата на безопасността и за концепцията Интернет на вещите (IoT). Силата на компанията обаче е най-вече в автомобилната индустрия – продукцията на NXP Semiconductor се среща в 14 от всеки 15 автомобилни информационно-развлекателни системи, твърдят пазарните наблюдатели.
Компанията Qualcomm отдавна проявява интерес към споменатите пазарни сектори, но засега напредва на тях доста бавно. С покупката на NXP Semiconductor обаче тя ще може да консолидира постиженията на двете предприятия и да стане безспорен лидер едновременно в няколко сегмента на полупроводниковия пазар.
Разбира се, за да бъде финализирана тази сделка, първо трябва да се получи разрешение от институциите, които контролират спазването на антимонополното законодателство. В Qualcomm се надяват това да стане към края на 2017 г.