- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
За повечето от интернет потребителите картографската услуга Google Earth е толкова позната и често използвана, че понякога е твърде лесно да пренебрегнат някои по-рядко използвани функционалности, чиито възможности обаче съвсем не са за пренебрегване. Една такава е режимът Timelapse на Google Earth, който наскоро е получил съществено обновление. То е свързано с добавянето в базата данни на нови качествени снимки на земната повърхност, направени през последните 4 години от два нови сателита - Landsat 8 и Sentinel-2.
Както информират от Google, сега в базата на картографската услуга има детайлизирани снимки за периода от 1984-а до 2016 г., а това ни дава възможност да видим как се е променяла нашата планета през последните 32 години. Както и да оценим не само безните темпове на урбанизация и разширяването на градовете, но и измененията, породени от глобалните климатични промени.
Прочетете още: Глобалното затопляне може да ни изяде хляба?
Едновременно с гореспоменатия анонс, екипът, който развива услугата Google Earth публикува в YouTube няколко видео клипа в стил time-lapse, в които по впечатляващ начин е показан растежът на градове, топенето на ледници, пресъхването на морета, промени в речни корита и др. Така, благодарение на по-качествените снимки от новите спътници, въздействието на въглеродните емисии и другите техногенни фактори върху Земята изглежда повече от очевидно.
На разположение е също интерактивна карта, която може да се мащабира за изучаване на най-явните промени. На Timelapse сайта са отделени и 8 региона, които предизвикват особени притеснения у еколозите с явления като пресъхването на Аралско море, топенето на ледниците в Аляска, постепенното изчезване на Амазонската джунгла и др. Впрочем, вижте сами: