- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Инженерите на Intel отдавна не са променяли принципно архитектурата на своите процесори – през последните години компанията прави предимно относително малки нововъведения, подобрявайки главно енергоефективността, производителността и качествата на вградената графика. Всъщност последният качествен скок в архитектурно отношение беше при дебюта на 32-нанометровите чипове Sandy Bridge през 2011 г., а по-ранните бяха с въвеждането на Nehalem през 2008-а и първите модели Core през 2006-а. Затова се появиха и немалко обвинения към ръководството на гиганта, че не желае да инвестира твърде много средства в разработката на нови CPU, тъй като и без това е безапелационен лидер на този пазар.
На моменти наистина изглежда така, сякаш висшето ръководство на Intel се интересува от всичко друго, освен от процесори (снимка ainonline.com)
Прочетете още: Превъзходството на (Ry)Zen или докъде стигат новите хоризонти на AMD
Но тези обвинения, макар и логични, изглежда са неоснователни, ако се съди от нова информация, цитирана от онлайн ресурса Bits and Chips, според която Intel вече работи усилено по нова архитектура за x86-64 процесори, което ще представи след няколко години. Според първите данни за нея, тази архитектура ще бъде универсална, т.е. ще се използва както за настолни компютри, така и за сървърна техника и за голяма част от мобилните устройства. Декларираната цел на този проект е постигането на “идеален баланс между енергопотребление, производителност и цена” на процесорите – точно като при AMD Zen, както уместно отбелязва източникът.
Главната новост в тази нова CPU архитектура, според наличната информация, е в това, че с цел намаляване размера на чиповете и подобряване на съотношението между бързодействие и енергоконсумация, бъдещите процесори ще бъдат лишени от поддръжка на старите набори SIMD-инструкции. Това означава, че няма да има и приемственост по отношение на стария РС хардуер.
Липсата на хардуерно-софтуерна съвместимост с предишните процесори обаче едва ли ще бъде голям проблем за повечето потребители, тъй като част от поддържаните сега инструкции и без това отдавна не се използват масово. А ако някой все пак има нужда от подобна съвместимост, на помощ ще дойдат различните програми емулатори и облачни услуги.
Колегите от Bits and Chips смятат, че съкращаването на SIMD-разширенията и SIMD-инструкциите е ход на Intel по посока на софтуерните разработчици, които ще бъдат значително улесенени. На тях сега им се налага да оптимизират отделно своите продукти за x86-64 платформата с “пренаситени” от инструкции чипове на Intel и AMD, и отделно за SoC архитектурите ARM, които са с минимален брой полезни разширения.
Дали наистина е така ще разберем със сигурност към 2019-2020 г., когато се очаква да излязат новите процесори. Дотогава Intel постепенно ще увеличава производителността на своите CPU изделия – с фамилиите Coffee Lake (14 nm) през 2017 г., с Icelake (10 nm) през 2018-а и Tigerlake (10 nm) през 2019-а. В заивисимост от потенциала на новите процесори на конкуренцията AMD Ryzen, производителят от санта-Клара ще може да вдигне залозите във всеки един момент