- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Всички знаем, че днес за лаптопите, работещи под управлението на операционната система Windows 10, се използват изключително процесори от Intel и AMD. От друга страна, много от днешните смартфони разполагат с по-голяма изчислителна мощ от редица лаптопи и дори настолни компютри на няколкогодишна възраст, затова идеята за използване на чипове за мобилни телефони в ноутбуците съвсем не изглежда пресилена. А според колегите от специализираното издание WCCFtech, точно такива ноутбуци със „сърца“ от Qualcomm ще се появят на пазара през втората половина на тази година.
По информацията на въпросния източник, отговорната задача най-вероятно ще бъде поверена на системата в чип (SoC) Snapdragon 820, която досега се използва най-вече във флагманските модели смартфони. Разбира се, не е изключено да бъдат използвани и някои от по-новите и още по-производителни решения като например представения наскоро Qualcomm Snapdragon 835.
Прочетете още: Ето кои са най-бързите 10 мобилни процесори днес – според AnTuTu
Самият чип Snapdragon 820 се произвежда по модерен 14-нанометров технологичен процес и съдържа четири ядра Kryo (2 × 2,15 GHz и 2 × 1,6 GHz), както и работещ на 624 MHz графичен ускорител Adreno 530. Процесорът поддържа също възможност за работа с RAM памет от тип LPDPR4.
Предполага се, че построените на базата на Snapdragon 820 лаптопи ще бъдат екипирани с до 4GB оперативна памет и ще се състезават в евтиния клас, който се състои от машини за ежедневни задачи – сърфиране в интернет, работа с офис приложения, гледане на HD видео и пр. Очаква се също, че Qualcomm-базираните ноутбуци ще бъдат по-евтини от аналогичните като възможности системи с чипове от Intel.
Китайските онлайн източници твърдят също, че хардуерните производители вече са започнали да правят мобилни компютри с процесори Snapdragon 820 и ОС Windows 10. Притеснения по отношение на съвместимостта между въпросния процесор и „десетката“ не би трябвало да има, тъй като тя вече беше демонстрирана на практика още в края на миналата година – по време на мероприятието Windows Hardware Engineering Community (WinHEC).