- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Intel и AMD са вечните противници на пазара на компютърните процесори. Човек би очаква от тях само и единствено да си подливат вода… Но ето, че двете компании обединяват сили за създаването на продукт от серията Core, който ще включва в себе си Radeon графика. От сделката със сигурност ще пострада Nvidia, която от 2011 г. е получила от Intel 1,5 млрд. долара под формата на лицензионни такси. “Врагът на моя враг е мой приятел”…
Според представители на двете компании новият процесор ще е еволюция на 8-то поколение Core чипове. Инициативата за проекта е дошла от страна на Intel. AMD, от своя страна, пък разглежда Radeon ядрото като полу-специализирано (semi-custom) решение, подобно на продуктите, които доставя за конзолите Xbox One X на Microsoft и Playstation 4 на Sony.
Прочетете още: Конзолата Ataribox ще работи под Linux и ще е с процесор на AMD
По думите на Крис Уолкър, вицепрезидент на поделението за персонални компютърни решение (Client Computing Group) на Intel, компанията е изправена пред проблем – клиентите искат да играят игри и да ползват виртуална реалност, но за да се постигне това от лаптоп е необходимо той да бъде прекалено дебел и тежък.
Сделката е възможна благодарение на миниатюрен силициев компонент, за който Intel заговори през пролетта – т.нар. Embedded Multi-die Interconnect Bridge (EMIB). Множество такива трябва да свързват различни процесорни ядра, насочвайки електрическите сигнали. Резултатът е наречен от компанията System-in-Package module. В конкретния случай EMIB ще позволят на Intel да се създаде пакет от три системни копонента – Core чип, Radeon чип и следващо поколение HBM2 памет.
Описаната система има едно много важно предимство – модулността. Intel замисля EMIB като възможност за обединяване на процесори изготвени по различни технологии “под един покрив”. Добавянето на логика от външен доставчик при създаване програмируем чип е обичайна практика, но в сферата на сложните микропроцесори това е много по-трудно. EMIB дава възможност за компромис – CPU, GPU, паметта и други компоненти могат да бъдат в непосредствена близост, без да са част от единен дизайн.
Критичен за управляване на един подобен пакет е софтуерът. Intel са разработили специализирана система, която позволява динамично разпределяне на товара между компонентите. Т.нар. Dynamic Platform Framework ще следи за различи показатели, като общо натоварване, температурата и др. При гледане на видео например ще бъде задействанa интегрираната графична система на Core чипа.
Интересен момент е, че Intel ще бъде отговорна за драйвърите за целия пакет, включително и за Radeon процесора. Разбира се, нейни инженери няма да пишат самия код.
От години се въртят слухове, че Intel може просто да купи Radeon бизнеса, особено на фона на изпитващата затруднения AMD. Напоследък последната отбеляза засилване на позициите си и дори отчете печабла в размер на 71 млн. долара през третото тримесечие на 2017 г. при 1,64 млрд, оборот. Причина за това са добрите продажби на процесорите Ryzen и графичните чипове Vega.
Все още предстои да бъде отговорено на въпроси за скоростта новите ядва, броя на комбинираните продукти и т.н. Също така дали наличието на HBM2 означава, че Radeon ядрата ще са базирани на архитектурата Vega?
Не на последно място е въпросът колко ще струва ноутбук с подобна система? Според AMD целта е цените да бъдат в диапазона 1200-1400 долара.