- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Изследователи от университета в Дартмут са установили, че 3D отпечатани модели, покрити с алуминиево фолио, могат да подобрят безжичния обхват и да увеличат сигурността на Wi-Fi мрежите. Проектът, който бе представен в научния портал EurekАlert, включва поставянето на рефлектор върху и около антените на рутера, за да се насочи лъчът в желаната посока и да се увеличи обхватът на сигнала, като се предотвратява неговото разпръскване в нежелани посоки.
"С обикновена инвестиция от около 35 долара и специфициране на изискванията за покритие, безжичният рефлектор може да бъде модифициран по поръчка и да превъзхожда антените, които струват хиляди долари", смята Ся Джоу, асистент в Дартмут.
По време на работата си Джоу и нейните колеги изпробват няколко вида насочващи антени, като се стига до всевъзмжни комични ситуации. След няколко опита обаче, те откриват специфичната форма, която наистина увеличава Wi-Fi приемането в предварително определени стаи. След това създават и програма, наречена WiPrint, която отпечатва точната форма, необходима за насочване на сигнала и за по-добро покритие и сигурност. След като бъде отпечатана формата, трябва само да я увиете в алуминиево фолио.
Екипът установява още, че с помощта на тази технология могат да бъдат оформени насочени Wi-Fi сигнали, като по този начин се дава приоритет на едни пространства за сметка на други. Например, можете да оформите Wi-Fi сигнала така, че да не допускате той да излиза през прозореца, а за сметка на това да имате много по-силен сигнал в съседната стая.