- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Intel публикува на официалната си страница характеристиките на своя първи процесор, произведен по 10-нанометров процес. Новият Core i3-8121U е пърият представител на семейството Cannon Lake. Той съдържа две ядра, всяко от които може да обработва до четири потока от инструкции.
Чипът е предназначен за устройства с повишени изисквания по отношение на енергийната ефективност, като например лаптопи. Работната честота на процесора е 2,2 GHz, но при високи натоварвания тя може да достига 3,2 GHz, благодарение на технологията Intel Turbo Boost 2.0.
Прочетете още: Intel променя процесорите си от осмо поколение, за да се справи с Meltdown и Spectre
Според публикуваните характеристики чипът поддържа до 32 GB оперативна памет от типа LPDDR4. Заявената максимална пропусквателна способност е 41,6 GB/sec, което е с 22% повече от сходния по показатели 14-нанометров Core i3-8130U от семейството Kaby Lake. Освен това новият продукт на компанията поддържа 16 PCI Express канала вместо 12. (Вижте таблицата по-долу.)
В описанието липсват каквито и да е данни за графичните спсособноси на процесора. Не е изключено той изобщо да не разполага с такава микросхема. Всъщност, първият лаптоп, в който се използва новият чип – Lenovo IdeaPad 330, е оборудван с дискретна графика.
Разработването на 10 nm чипове у Intel процес е съпроводено с проблеми. Оповестявайки финансовите резултати на компанията за първото тримесечие на 2018 г. нейният главен изпълнителен директор, Браян Крзанич, съобщи за взето решение за отлагане на масовото производство на процесори с използване на новия процес до 2019 г. и фокусиране върху вече отработената 14-нанометрова технология.
Интересно е да се отбележи, че при смартфоните 10 nm процесори се използват вече една година. Първият такъв чип на Qualcomm например бе Snapdragon 835. Неговият наследник, Snapdragon 845, също е 10-нанометров. Разбира се, сравняването на x86 и ARM архитектурите по точи начин не е съвсем коректно. Процесорите базирани на първата са доста по-сложни.