- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Браузърът Mozilla може да заработи на собствена гласова платформа. Според информация от компанията, цитирана от Engadget, новата разработка е част от проект, наречен Scout.
"С приложението Scout започваме да изследваме възможностите за гласово търсене и употреба на съдържание", се казава в позицията на Mozilla. Все още не е ясно какви точно ще бъдат функционалностите на новата платформа, тъй като екипът, натоварен с разработката, към момента е фокусиран върху техническите изисквания за "гласовия браузър", който се очаква да може да чете статии на потребителите.
Прочетете още: Google забранява окончателно външните разширения за Chrome
Към момента единственото сигурно нещо е, че Scout се намира в много ранен етап на разработка. "В момента разговорите са фокусирани върху архитектурата и ключовите компоненти, необходими за гласовата платформа, какви възможности трябва да имат тези компоненти и предизвикателствата, с които ще се сблъскаме заради ограниченията на съществуващите платформи, с които трябва да работим", заявяват от компанията.
"Използваме нашата вътрешна конференция All Hands, за да планираме и поставим основите на нашето бъдеще. Знаем, че към новите проекти, които са в ранен стадий на развитие и ще бъдат представени по време на конференцията, има голям интерес. Очакваме с нетърпение публичното обсъждане на нашите проекти, когато това бъде възможно", коментират пред Engadget от Mozilla.
Като цяло очакванията са Mozilla ще се превърне в гласово контролиран браузър и това не е изненадащо, тъй като конкурентите на компанията като Google, Apple, Amazon и Microsoft отдавна разработват свои технологии за гласов асистент, а съвсем скоро се очаква това да направят и от Facebook. Предвид дългогодишния опит на уеб платформата на компанията, използването ѝ като основа за разработка на гласов асистент е много по удачен избор от това да бъде изграждано нещо от самото начало.
Не на последно място, силната ангажираност на Mozilla към поверителността и защитата на потребителските данни дава допълнителни гаранции на потребителите при гласово взаимодействие, като това важи както за личната информация на потребителите, така и за най-обикновените им търсения. Просто човек трудно може да се довери на 100% на Alexa например, ако се съмнява, че информацията за неговите търсения може спокойно да се озове в ръцете на трети страни.