- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Години наред учените работят върху създаването на все по-малки лазери. Най-новото изобретение на лабораторията към Университета в Бъркли обаче е нещо специално и може да доведе до значителна промяна в медицината, след като международен екип е разработил "микроклазери", които са по-малки от червените кръвни клетки (еритроцити).
- Австралийската пчела крие отговора как да заменим пластмасата
- Носителят на наградата на CIO клуба Звездин Бесарабов с отличие от най-голямото състезание в света за наука и инженерство
- Смартфоните скоро ще могат да усещат миризми чрез малки електронни носове
- В какви технологии е готова да инвестира НАСА?
Изследователите откриват, че полимерни зърна с големина 5 микрона, смесени с екзотични наночастици (натриево-итриев флуорид, вливан чрез тулиум – червен лазер за безкръвни операции), могат надеждно да излъчват ярка светлина със специфична дължина на вълните, когато са изложени на инфрачервено лъчение. По този начин светлината се отразява по вътрешната повърхност на полимерните зърна и силата ѝ нараства. Ефектът е подобен на този при усилването на тих звук в огромно пространство с правилна акустика.
Прочетете още: Учени от MIT управляват роботи чрез мозъчни сигнали и жестове
Докато започне реалното прилагане на тази технология обаче, е нужна още дълга работа. Изследователите все още работят върху начините за оптимизация на производителността на наночастиците и структурата на самите полимерни зърна, както и върху възможността за точно определяне на дозата лазерна светлина.
Иначе от Университета в Бъркли отбелязат, че технологията може да бъде използвана за контрол на невронната активност, което би помогнало при различни мозъчни заболявания, а също така и за създаване на сензори, които откриват химически и екологични промени. Не на последно място, тя би могла да залегне в основата на нова вълна оптични чипове. Разбира се, докато технологията достигне до етап, който ще ѝ позволи да бъде реално решение, има още дълго време и много работа, но потенциал определено не липсва.